Strategie contentowe w nowej rzeczywistości. O czym warto pamiętać?

Strategie contentowe w nowej rzeczywistości. O czym warto pamiętać?

Czas czytania: 8 minut

Pod koniec drugiego kwartału 2020, LinkedIn opublikował przewodnik, w którym specjaliści i eksperci z obszaru komunikacji B2B weryfikują, dlaczego teraz content marketing ma aktualnie większe znaczenie, niż kiedykolwiek wcześniej.

Badania Evenbrite z 2019 roku donoszą, że 54% biznesów B2B swoje strategie marketingowe opierało na eventach i spotkaniach z potencjalnymi klientami. Rok 2020 i epidemia COVID19 wywróciły do góry nogami większość dotychczasowych planów i strategii marketingowych. To również potwierdzają badania. Bo z danych News Cred wynika, że ponad 78% marketerów zaczyna przeznaczać część swoich budżetów na content marketing, dystrybuowany głównie w kanałach online.

Pod koniec drugiego kwartału 2020, LinkedIn opublikował przewodnik, w którym specjaliści i eksperci z obszaru komunikacji B2B weryfikują, dlaczego teraz content marketing ma aktualnie większe znaczenie, niż kiedykolwiek wcześniej i na jakich obszarach w tym zakresie warto się skupić, aby odpowiedzieć na aktualne potrzeby klienta.

Oto najważniejsze obszary, które na podstawie tego przewodnika dla Was wybraliśmy.

 1. Tworzenie treści

Kiedy mowa o content marketingu nie chodzi o to, aby w krótkim czasie tworzyć ogromne ilości treści, bo kluczem sukcesu jest jej efektywne i wielokrotne wykorzystanie. Chodzi tu zarówno o dystrybucję, jak i formy, w jakich dana treść zostanie rozdystrybuowana. Im więcej form oraz kanałów dystrybucji, tym większa skuteczność danej treści i tym samym efekt.

Należy również pamiętać, że content, bez względu na formę, musi nieść konkretny przekaz i mieć swój cel. Marketing treści w całości polega na znajomości problemów klienta i umiejętności ich przewidywania na każdym etapie zakupu. Czytelnik Twoich treść to potencjalny klient i to w Twoich materiałach powinien odnajdywać rozwiązania swoich problemów.

 1. Celowość działań content marketingowych

Każda treść, którą publikujesz, powinna mieć konkretny cel. Warto tu skupić się na 3 elementach. Pierwszym z nich jest budowanie wizerunku marki w perspektywie długofalowej, a nie poprzez krótkoterminowe akcje sprzedażowe. One mogą być czymś dodatkowym, ale nie powinny dominować. W komunikacji skup się także na emocjach i pokaż ludzką twarzy Twojej marki, nie zapominając w tym wszystkim również o humorze. Pamiętaj także o treściach, które odpowiedzą na potrzeby klienta oraz będą dla niego wartością, pod którą kryje się np. rozwiązanie jego problemów, czy edukacja w dziennie, w której Ty jako marka, jesteś ekspertem.

 1. Osiąganie celów

Aby osiągnąć cele trzeba poznać potrzeby klienta. W raporcie Edelman Trust Barometer 2020, ponad ośmiu na dziesięciu respondentów oczekuje, aby marki były wiarygodnym źródłem informacji, korzystały z mediów społecznościowych oraz, aby dawały wartość w postaci edukacji.

Z kolei badania Forrester Consulting, w których uczestniczyli managerowie i dyrektorzy, blisko 90% z nich podkreśla, że:

 • ujednolicenie sprzedaży i inicjatyw marketingowych, pozwala lepiej odpowiadać na potrzeby klientów,
 • odpowiednie dostosowywanie komunikatów i działań marketingowych pozytywnie wpływa na doświadczenie klienta,
 • współpraca sprzedaży i marketingu wpływa na szybki rozwój firmy.
 1. Media społecznościowe, a szczególnie LinkedIn jako kanały dystrybuowania contentu

Wykorzystanie mediów społecznościowych wzrosło o 21% na całym świecie od momentu wybuchu pandemii. To sprawiło, że stały się one naturalnym kanałem dystrybuowania treści, zwiększającym ich zasięg.

W przypadku komunikacji B2B, Linkedin jest kluczowym medium społecznościowym, którego odpowiednie prowadzenie przynosi wymierne korzyści — wizerunkowe i sprzedażowe. Warto zatem utrzymywać regularność w publikowaniu, dbać o szybkość rekcji i empatię wypowiedzi, publikować grafiki, filmy, pliki PDF, które podkreślą wyjątkowość Twojej marki, stosować hashtagi, a także zachęcać pracowników do stawania się ambasadorami Twojego brandu.

W tym wszystkim nie zapomnij o najważniejszym i dostosowuj przekaz do zmieniających się potrzeb klientów.

 1. Weryfikacja efektów

Wdrażając strategię content marketingową, trzeba poczekać na efekty. Niestety większość marketerów nie czeka nawet 3 miesięcy, podczas gdy średni cykl sprzedaży B2B trwa około sześciu.

Raport The Long and Short of ROI, LinkedIn, (2020) pokazuje, że:

 • 77% marketerów mierzy ROI w pierwszym miesiącu ich kampanii,
 • 55% deklarowało cykl sprzedaży trwający 3 lub więcej miesięcy,
 • tylko 4% marketerów mierzy ROI przez 6 miesięcy lub dłużej.

Warto więc zadbać o ten element i pozwolić, aby content „żył w sieci” i działał na korzyść marki.

Podsumowując, jeśli aktualnie tworzysz lub modyfikujesz swoją strategię content marketingową warto, abyś pamiętał o tych elementach, szczególnie w perspektywie długofalowej. Jako dział marketingu nie zapominaj o współpracy z działem sprzedaży, bo to on podpowie, jakie są potrzeby klienta. Planuj i twórz wartościowy content i maksymalizuj jego zasięg, wykorzystując tym celu social media. Efekty nie przyjdą od razu, ale warto cierpliwie na nie poczekać.

Cały raport znajdziecie tu:
https://business.linkedin.com/marketing-solutions/cx/20/06/content-marketing-in-times-of-uncertainty

O Autorze
Sharebee
Author: SharebeeEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Inne artykuły tego autora


Drukuj   E-mail